Cytrusy z florystyką za pan brat

 

 

 

Z pewnością niewielu z nas, żyjąc w ciągłym biegu dostrzega, jak wiele roślin jest wokół, jak wiele z nich towarzyszy nam w codziennym życiu. Ktoś może stwierdzić: Rośliny, przecież ja nie mam z nimi nic wspólnego! I tu powinno pojawić się małe sprostowanie – przepiękne bukiety urodzinowe, imieninowe, weselne; kwiaty w doniczkach czy coraz częściej kupowane w formie prezentu cytrusy doniczkowe; zioła, które tak chętnie trzymamy na kuchennym parapecie w małych donicach – te wszystkie rośliny towarzyszą nam na co dzień. A do tego stanowią doskonałe pole do popisu dla florystów, którzy łącząc je w kompozycjach dają wyraz swojemu niebywałemu kunsztowi.

O roślinach ozdobnych wykorzystywanych we florystyce można pisać bez końca. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na krótką podróż po świecie florystów i roślin, które wykorzystują w swojej pracy.

Historia florystyki sięga 3000 lat wstecz, kiedy to pojawiły się pierwsze różane plantacje. Już wtedy róże były wykorzystywane w szerokim spektrum – były nie tylko ozdobą, wykorzystywano je w okresie narodzin, hołdu zwycięzcom, składania ofiary bogom czy jako rośliny lecznicze. Rzymianie kochali róże! Średniowiecze to okres powrotu do natury w pełnym tego słowa znaczeniu – rośliny z łąk i pól (w tym szczególnie zioła) stanowiły najlepszą ozdobę domów. Okres odrodzenia obfituje w przepiękne bogate bukiety, zaś neoklasycyzm posuwa się o krok dalej, wykorzystując w bukietach również owoce. W okresie secesji ponownie floryści wracają do roślin ozdobnych z łąk i lasów. Rozkwit florystyki i różnorodność wykorzystywanych roślin ozdobnych stworzył niebywały świat, który swoim pięknem i pomysłowością wykorzystania dostępnych roślin zapiera dech w piersiach.


Floryści w swojej pracy wykorzystują bodaj wszystkie znane nam kwiaty w ogromnej ferii barw. Począwszy od róż, gerber, goździków, lilii, tulipanów przez frezje, mieczyki aż po coraz bardziej ostatnio popularne Cymbidium czy Ćmówki (Phalaneopsis). Ale kwiaty to nie wszystko. Przecież w bukieciarstwie stosuje się także zieleń dekoracyjną, która jest istotnym elementem bukietów. Liście, trawy i paprocie dodające bukietom uroku i pozwalające na stworzenie wielu różnych kompozycji z wykorzystaniem tej samej bazy w postaci konkretnych kwiatów. Dodatki te bowiem dają ogromne możliwości w związku z różnorodnością form, w których występują. Mięsiste liście kordyliny krzewiastej, funkii czy epipremnum (interesujące są również liście palmowe wykorzystywane głównie w wiązankach pogrzebowych), delikatne gałązki paproci skórzastej bądź adiantum delikatnego oraz dodające lekkości trawa niedźwiedzia czy stalowa – to powszechnie używana zieleń dekoracyjna. Dodajmy do tego pędy bambusa czy zielone patyczki skrzypu i wachlarz możliwości staje się jeszcze większy.

 

Współcześni floryści posuwają się krok dalej – ich uznanie zdobyły również cytrusy. Rośliny te w różnej postaci wykorzystywane są w bukietach i kompozycjach. Cytrusy stały się bardzo popularne i coraz chętniej używa się ich do ozdoby zarówno w postaci drzewek i krzewów, jak i ich gałązek czy owoców wykorzystywanych w wiązankach.
Są one bowiem bardzo wdzięcznym tematem. Cieszą się zainteresowaniem głównie z racji, że to rośliny egzotyczne, wyjątkowe – nie rosną przecież w każdym ogródku, na każdym balkonie. Piękna, zdrowa roślina w doniczce, w postaci drzewka bądź krzewu, nie potrzebuje dodatków, by cieszyć oczy. Sama w sobie jest niezwykłą ozdobą, szczególnie w momencie, gdy równocześnie obsypana jest kwiatami o zniewalającym zapachu i dojrzałymi owocami. Cytrusy bowiem, jako nieliczne, mają taką zaletę – kwitną i owocują w tym samym czasie. Oczywiście rośliny egzotyczne można wykorzystać także w inny sposób – gałązki z pachnącymi, drobnymi kwiatami i zielonymi liśćmi stanowią niezwykły dodatek oryginalnych kompozycji. Jeśli dodatkowo na gałązce znajdą się małe owoce (choćby Kalamondyny) to kompozycja zyska na wyjątkowości. Patrząc na cytrusy w ten sposób, nie można zapomnieć również o ich owocach, tak chętnie wykorzystywanych – w całości czy choćby plastrach. Można je wykorzystać także w formie podstawy – bukiet w pomarańczy to niecodzienna kompozycja, a z pewnością godna podziwu.

Na koniec tego krótkiego przeglądu roślin wykorzystywanych we florystyce warto wspomnieć także o ziołach, które mimo, iż wykorzystywane są głównie w kuchni, to jednak nim trafią na talerze – zdobią nasze kuchenne parapety. Coraz częściej spotyka się także specjalnie przygotowane stylizacje, których głównym elementem są właśnie zioła – kolorowe odmiany bazylii, szałwia, rozmaryn szczypiorek czy kolendra. Umieszczone w wyjątkowych naczyniach (stare wazony retro, metalowe wiaderka, gliniane pojemniki, wiklinowe kosze) zdobią nasze pomieszczenia w szczególny sposób.

Cytrusomaniak

 

przejdź do strony głównej: www.asflor.pl